Byliny pro vás

Napsali o nás
09 May, 2019

Odkaz na článeček Krásná.Nova.cz

 https://krasna.nova.cz/clanek/modaastyl/zdrava-i-krasna-s-bylinkami-ktere-prospeji-pleti-a-podpori-rust-vlasu.html

 

 

Pravý domácí časopis číslo 4/19 - krásný článek od Anety Menouškové - Okno nejen do duše

 

 

Pěstování bylin naučí trpělivosti a pokoře (Víkend, příloha Deníku 29.7.2017, Zdena Nováčková)

Někdy se události samy od sebe poskládají. A člověk se vydá cestou, o které sní, i když se odlišuje od jeho současného života. Podobně se to stalo i šestatřicetileté Haně Jánské z Loun, která založila bylinkovou zahradu, aby udělala radost sobě i jiným.

Proč jste se zaměřila zrovna na asijské léčivky?

Začala jsem při zaměstnání studovat Tradiční čínskou medicínu, zaměřila jsem se na iridologii (diagnostiku podle duhovky očí) a diagnostiku jazyka a k tomu jsem doporučovala různé bylinky. A tak mi přišlo samo sebou začít pěstovat své vlastní rostliny a zaměřit se na ty asijské, které dobře snášejí naše klimatické podmínky.

Co všechno můžete z oka vyčíst?

Vidím stav plic, močového měchýře, zažívání, ale také klouby, šlachy, vazy. Také se do oka promítá psychická stabilita. Prostě se v duhovce odráží celý člověk.

A jaké asiatky tedy pěstujete?

Především ženšen pětilistý, schizandru, pupečník asijský, angínovník čínský, ašvagandu, dangšen, šišák bajkalský, rehmanii lepkavou, kustovnici čínskou, bacopu monnieri a mnohé další. Ale nejsou to jenom asijské rostliny, pěstuji třeba třapatku nachovou, diviznu, sléz, proskurník, jestřabinu, šantu kočičí. Každý rok sortiment rozšuřuji o další byliny, tuto sezónu je úplnou novinkou africká bylina sutherlandia, která působí na zažívací trakt, posiluje dělohu a má i další příznivé účinky na tělo. Kromě toho se lehce pěstuje i v našich podmínkách a krásně kvete.

Prozraďte, jaká je vaše oblíbená rostlina?

Nedám dopustit na ostropestřec, jehož sazeničky máme každoročně v prodeji, a který regeneruje játra. Tělu prospěšná je i lichořeřišnice, která patří k silným přírodním antibiotikům a snažím se ji pro rodinu v létě zařazovat do jídelníčku jako prevenci. Ráda popíjím čaj z ženšenu pětilistého. V naší rodině je oblíbený pro svoji lahodnou chuť meduňkový čaj, ale častěji popíjíme bylinkové směsi, které sama připravuji.

A jaké máte plány do budoucna?

Kromě pěstování léčivých rostlin, které se dají využít ve farmacii, se chceme zaměřit i na tu vzdělávací část. Šířit mezi lidmi osvětu o bylinách i o přírodě, která si přímo volá o naši pomoc. Ostatně jsem už přednášela na univerzitě třetího věku u nás v Žatci, přednáším na různých výstavách o bylinách. Naším snem je vybudovat ukázkovou zahradu léčivých bylin.

Asijské léčivky

Klanopraška čínská

je označování jako všelék. Působí především na centrální nervovou soustavu, srdce a dýchání. Využívají se hlavně její plody, listy mají účinných látek méně. Je prokázané, že má vliv na ostrost vidění.

Půpečník aisjský

zlepšuje činnost jater a pozitivně působí na hladinu cukru v krvi. Má omlazující účinky, posiluje mozkovou činnost a celkově stimuluje centrální nervový systém. Tlumí příznaky stáří a přispívá k dlouhověkosti.

Ženšen pětilistý

má obdobné účinky jako kořen ženšenu. Výrazně posiluje imunitu. Jeho listy voní a chutnají podobně jako salátová okurka, dají se čerstvé konzumovat. Z listů se připravuje kvalitný čaj, který má vliv na dlouhověkost. Každopádně účinné látky v rostlině působí jako antioxidanty a antistresory.

Ašvaganda

zlepšuje imunitní systém a má protizánětlivé účinky, pomhá tělu zbavovat se stresu. Účinné látky jsou obsaženy v jejím kořenu, listech i plodech. Zajímavostí je, že obsahuje železo, které tělo dokáže vstřebat. V případě, že máme pocit, že se nám nedostává energie, je čas zařadit tuhle silnou ajurvédskou bylinu.

 

 

Žena a život (příloha Ezoterika - 28. 12. 2016)

Paní redaktorka byla u mne na iridologii a napsala o tom tento pěkný článeček:

 

Iridologie aneb co prozradí oči

Podívají se vám do očí a podle toho, jak vypadá vaše duhovka, dokážou zjistit, jaké máte zdravotní problémy a na co se máte v budoucnu připravit. Bára Vajsejtlová vás zve na návštěvu k iridoložce.

Pokládám si bradu na stojánek a ze všech sil poulím oči od objektivu foťáku. A na rovinu přiznávám, že si zřetelně pamatuji situace, ve kterých jsem si připadala důstojněji i přitažlivěji. Jenže vidina toho, že iridoložka z mé duhovky dokáže vyčíst mé zdravotní problémy, včetně těch, které se ještě nerozvinuly, ale hrozí v budoucnu, je příliš lákavá. Kvůli ní mohu svou důstojnost klidně na pár sekund odložit.

Iridoložka mi svítí do očí, aby snímek mých duhovek byl co nejjasnější a nejostřejší. Na obrovské obrazovce na zdi se objevuje fotka mého oka a první, co mě okamžitě napadne, je, že mám příšerné vrásky a špatně nalíčené řasy. "To je tady nromální, že se všichni vyděsí, když vidí své oko tolik zvětšené," směje se Hana Jánská z Centra medicíny v Praze, které se zabývá mimo jiné i iridologií.

Oči, jazyk a chodidla

Tato metoda vychází z teorie, že všechny zdravotní problémy se promítají na vzhledu oční duhovky, protože každá část oka odpovídá jednomu orgánu. Zkušený iridolog by měl být tedy schopný poznat nejen, co vás aktuálně trápí, ale i choroby a zdravotní obtíže, které se sice ještě neprojevily, ale máte k nim predispozice. A pokud si nedáte pozor, budete je v budoucnu muset řešit. Zjišťování chorob podle duhovek se datuje až do starověké Číny, ale nejznámější iridologická mapa duhovky, která se v různých obměnách používá do dneška, pochází z 18. století.

"S pomocí irigologie lze rozpoznat i problémy s překyselením, slabostí určitého orgánu či problémy s lymfatickým systémem," říká Hana Jánská. "Já ji doplňuji ještě o diagnostiku za jazyka a reflexní diagnostiku, která se dělá pomocí tlaku na reflexní body na chodidlech. V očích jsou vidět spíše dlouhodobější potíže, zatímco na jazyku a chodidle ty aktuálnější. Je proto lepší tyto diagnostické metody provázat," vysvětluje iridoložka.

Kruhy ze stresu

Iridoložka začíná nejprve rozebírat mou duhovku. Zajímají ji barevné skvrny, tvar panenky, různé čáry, kruhy a prohlubně, jež se na duhovce objevují. "například panenka zploštělá v horní levé části značí problémy s krční páteří. Kruhy na okrajích duhovky se zase dělají ze stresu, zatímco bílý pruh kolem duhovky souvisí s cholesterolem," vysvětluje Hana Jánská. "Duhovka se v průběhu života mění a často k nám například chodí lidé, kteří chtějí vědět, proč se jim změnila barva očí. Jde ale o dlouhodobou záležitost a nelze čekat, že když se začnete s něčím léčit, během týdne se změna objeví i na duhovce. Na viditelné změny je potřeba několik měsíců." Diagnostiku z duhovky si zároveň zkouší i fotografka Adéla a je rozhodně fascinující sledovat, jak se naše duhovky liší. Každá má naprosto odlišnou strukturu, prohlubně na jiných místech i rozdílnou kresbu. Zajímá mě, jestli vám iridolog může sdělit i hodně špatnou idagnózu - jako například, že máte někde nádor: "Ze zákona nesmíme. Můžemeupozornit na to, že se nám nezdá všechno v pořádku, varovat, ale protože samozřejmě ani iridologie není stoprocentní, nemůžeme nikomu říct, že má například rakovinu." Luštění prohlubní a čar na duhovce považuji za tak specifické, že se vyptávám, jak se pozná dobrý iridolog a jakou by měl vlastně mít kvalifikaci: "Určitě nejde za iridologa označovat někoho, kdo absolvoval pouze několik výkendových kurzů," říká rozhodně Hana Jánská. "Iridologie se učí v rámci čtyřletého studia čínské medicíny."

Je libo bylinky?

Dozvídám se, že mám slabé ledviny, zatímco Adéla by měla posilovat játra. Obě potom máme hezkou sbírku stresových kruhů. Ostatně při mém životním stylu by mě téměř urazilo, kdyby mi je chtěl někdo upřít. Pak musím vypláznout jazyk, Hana Jánská na něj svítí baterkou a prohlíží ho důkladně ze všech stran. Každá oblast jazyka souvisí s konkrétním orgánem a oblastí těla a případné problémy se pak údajně projeví i na jazyku. Následně mi prohmatává chodidla a tlačí prstem na různé body. Vysvětluje mi, ke kterému orgánu se ten který bod vztahuje, a mám za úkol hlásit, když mě tlak na něj zabolí nebo mi bude nepříjemný. Diagnostika za jazyka achodidel potvrzuje, co už iridoložka viděla v duhovce.

Vzápětí nám doporučuje, jaké bylinky bychom měly užívat, abychom se svých problémů zbavily nebo předešly budoucím obtížím: " Další postup samozřejmě závisí pouze na klientovi. Někteří lidé  sem přicházejí pouze ze zvědavosti nebo aby si třeba potvrdili to, co už nějakou dobu tuší. Pokud někdo nemá zájem o možnosti léčby, nikomu nic nenutíme. Někdo se zajímá o to, jaké bylinky mu mohou pomoci, jiný jde se svou diagnózou k lékaři a přirozeně existují i lidé, kteří se získanými ifnormacemi nepodnikají nic."

 

 

 

 

Pěstování léčivých bylin jako koníček i zdroj obživy

ZDENA NOVÁČKOVÁ, Deník.cz 11. 6. 2016

Pětatřicetiletá Hana Jánská z Loun pracovala původně v kanceláři. Tlak pracovních úkolů byl ovšem tak silný, že každý den prožívala ve stresu, což se samozřejmě podepisovalo na zdraví. To byl impuls k tomu, aby od základů změnila způsob života.

V BYLINKOVÉ ZAHRADĚ

Začala tím, že v zaměstnání dala výpověď. V té době zrovna končila studium na Škole přírodní medicíny. A právě v tomhle okamžiku se rozhodla podnikat. Zpočátku se začala věnovat poradenství v oblasti diagnostiky očí – iridologie a také diagnostiky jazyka, jedno i druhé podle čínské medicíny. K terapii doporu- čovala různé byliny. K dalšímu kroku jí pak dopomohla náhoda. Na trzích v Ředhošti si všimla inzerátu, že hledají provozovatele bylinkové zahrady. Nabídky využila. Bylinky a zahradnické práce jsou pro ni koníčkem. „Jako dítě jsem vyrůstala na vesnici. Naše rodina obhospodařovala pole, takže pěstování rostlin pro mě nebylo nic neobvyklého,“ říká Hana Jánská z firmy Byliny pro vás. Zahradnictví je pojaté částečně jako ukázková zahrada, aby si lidé mohli vše prohlédnout, avšak hlavní činností zůstává prodej sazenic. Při pěstování nepoužívá chemické prostředky ani umělá hnojiva, vše je na přírodní bázi. Pronajatý pozemek má kolem 1500 metrů čtverečních. Ve volném čase jí pomáhá manžel i děti, ty dokonce rády. „Čtrnáctiletému synovi fyzická zátěž rozhýbává ztuhlé svaly po sezení u počítače a dvanáctiletá dcera má k přírodě vřelý vztah trvale. Zatím chce být zvěrolékařkou,“ říká hrdá máma.

KAŽDÝ ROK ZNOVU

Rostliny potřebují péči sedm dní v týdnu, ale jde o práci za zpěvu ptáků v přírodě, u které se dá i meditovat, což má příznivý vliv na tělo i duši. Už teď plánuje, co vysadí napřesrok, ale všechno je závislé i na počasí. Přírodě se prostě neporučí. Například letos na jaře trvaly poměrně dlouho ranní mrazy, takže první sazeničky byly o něco později. Osudem zemědělství jsou samé začátky. Každý rok se vlastně začíná znovu, od nuly. Příjemné je, že pěstitelé jsou denně svědky malých zázraků, což samo o sobě je i to, že z malého semínka vzklíčí užitečná rostlinka. Hana začala s touto činností před třemi roky. Nebrala si úvěr, měla s manželem našetřeno asi 50 000 korun, s nimiž startovali. Doslova se modlili, aby počasí vyšlo a investice se vrátily. Uvědomili si, že musí přesvědčit kvalitou, třeba tím, že bylinky pěstované v přírodních podmínkách mají víc šancí na pře- žití než byliny ze skleníků.

KATALOG JAKO HERBÁŘ

V současnosti připravují tištěný katalog, který bude i určitou formou herbáře a návodem k pěstování. Ještě není zcela rozhodnuta, ale možná ho pak zveřejní i na své stránce www.bylinyprovas.cz. Zatím největší zájem je o různé druhy máty, bazalky a levandule. Na odbyt však jde také česnek medvědí, kopretina řimbaba a kotvičník zemní. Specialitou této agilní mladé dámy jsou pak asijské bylinky jako ženšen pětilistý, angínovník čínský a pupečník asijský. Každý rok sortiment rozšiřuje, letos je novinkou africká sutherlandia, která má na člověka blahodárné účinky. Lehce se pěstuje i ve středoevropských podmínkách a krásně kvete. „Vždycky mě potěší, když se zúčastníme akce zaměřené na zdravý životní styl a prodáme všechno, co jsme přivezli,“ svěřuje se Hana Jánská. „Hodně nepříjemné bývají výkyvy počasí – postavíme nový fóliovník a potom přijde vichřice, vynaložená práce i peníze zmizí v nenávratnu. Na druhou stranu to člověka zoceluje,“ dodává podnikatelka. Důležitá je pro ni i rodina. Jak říká, bez podpory man- žela a dětí by nemohla jít dál, oni jsou ti, co jí dodávají sílu.

 

Článek vyšel v Deníku 11. 7. 2016


comments powered by Disqus